Güllübag Baraji ve HES Dogu'yu aydinlatiyor

 
ERZURUM (AA) - Orman ve Su Isleri Bakani Veysel Eroglu, Erzurum’daki Güllübag Baraji ve hidroelektrik santralinin (HES), 86 bin 446 kisinin günlük hayatta ihtiyaç duydugu elektrik enerjisini karsiladigini belirtti.

Orman ve Su Isleri Bakanligindan yapilan yazili açiklamada, Güllübag Baraji ve HES'in geçici kabulünün 2012’de, kesin kabulünün geçen günlerde yapildigi kaydedildi.

Ispir’in yaklasik 6 kilometre dogusunda Çoruh Nehri üzerinde insa edilen ve 71,5 metre yükseklige sahip olan barajin 20,7 milyon metreküp su depolama hacmi bulundugu ifade edilen açiklamada, HES'i 96 MW kurulu güce sahip olan tesisin, Erzurum’un üçüncü büyük HES'i olarak bilindigi hatirlatildi.

Açiklamada, Orman ve Su Isleri Bakani Eroglu'nun su degerlendirmesine yer verildi:

"Enerjide disa bagimliligi azaltmak ve ithalatin önüne geçmek için HES’ler fevkalade önemli. Erzurum'da faaliyet gösteren ve geçtigimiz günlerde kesin kabulünü yaptigimiz Güllübag Baraji ve HES’te yilda 313,898 GWh üretim yapilarak 86 bin 446 kisinin günlük hayatta ihtiyaç duydugu elektrik enerjisi karsilaniyor. Böylece disa bagimli olmadan kendi enerji ihtiyacimizi kendimiz karsilayabiliyoruz. Biz bu potansiyelimizi degerlendirmeye devam edecegiz."