Güllübag Baraji Ve Hes Doguyu Aydinlatmaya Devam Ediyor

 
Orman ve Su Isleri Bakanligi tarafindan Erzurum’da insa edilen Güllübag Baraji üzerinde bulunan hidroelektrik santrali enerji üretmeye devam ediyor. Geçici kabulü 2012’de kesin kabulü ise geçtigimiz günlerde yapilan Güllübag Baraji ve HES ile yaklasik 87 bin kisinin enerji ihtiyaci karsilaniyor.

Ispir’in yaklasik 6 km dogusunda Çoruh Nehri üzerinde insa edilen ve 71,5 metre yükseklige sahip olan barajin 20,7 milyon metreküp su depolama hacmi bulunuyor. Hidroelektrik enerji santrali 96 MW Kurulu güce sahip olan tesis Erzurum’un 3. büyük hidroelektrik enerji santrali olarak biliniyor.

“Kendi Enerji Ihtiyacimizi Kendimiz Karsilayabiliyoruz”

Orman ve Su Isleri Bakani Prof. Dr. Veysel Eroglu ülkemiz açisindan hidroelektrik enerji üretiminin önemine deginerek sunlari söyledi:

“Enerjide disa bagimliligi azaltmak ve ithalatin önüne geçmek için HES’ler fevkalade önemli. Erzurum’da faaliyet gösteren ve geçtigimiz günlerde kesin kabulünü yaptigimiz Güllübag Baraji ve HES’te yilda 313,898 GWh üretim yapilarak 86 bin 446 kisinin günlük hayatta ihtiyaç duydugu elektrik enerjisi karsilaniyor. Böylece disa bagimli olmadan kendi enerji ihtiyacimizi kendimiz karsilayabiliyoruz. Biz bu potansiyelimizi degerlendirmeye devam edecegiz.”

image
image